Len. Pielęgnacja.
Len. Pielęgnacja.

Len to tkanina naturalna. Odpowiednie jej traktowanie pozwoli cieszyć się jej użytkowaniem przez długi czas. Tkanina lniana łatwo się pierze i szybko schnie.

1.Pranie w pralce czy ręczne?

Pranie ręczne zawsze uważam za to bezpieczniejsze, ale to nie oznacza, że pranie w pralce jest wykluczone. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach. Za pierwszym razem najlepiej wypierz tylko len. Później możesz prać lniane ubrania z innymi naturalnymi tkaninami. Ponieważ len jest naturalnym włóknem, może wchłonąć dużo wody dlatego też jest podatny na zagniecenia przy praniu. Aby ich uniknąć ubrania powinny mieć dużo miejsca do poruszania się w bębnie. Zawsze sprawdzaj instrukcję na metce. Wybierz delikatny cykl prania i wirowania. Zazwyczaj 30 stopni w zupełności wystarczy.  Odpowiednim programem będzie ten z długim namaczaniem, krótkim praniem, płukaniem i wirowaniem. Aby uniknąć zagnieceń po skończonym praniu wyjmij ubranie i je roztrzep.

 

2.Ocet.

Do prania używaj łagodnych środków piorących. Szczególnie unikaj detergentów zawierających wybielacze, ponieważ osłabiają włókno lniane. Do płukania ubrań lnianych nie trzeba używać jakichkolwiek środków - niepotrzebnie tworzą one na powierzchni tkaniny powłokę, która zapobiega oddychaniu włókien. Z czasem len stanie się miękki. Aby uniknąć wyblaknięcia kolorów dodaj do prania odrobinę octu. W miejsce na płyn do płukania wlej pół szklanki octu. Nie obawiaj się zapachu, zniknie on w trakcie prania.

           

3.Jak suszyć?

Po wypraniu, wyjmij z pralki, roztrzep, powieś na suszarce bądź wieszaku. Pamiętaj tylko, żeby nie wystawiać ubrań kolorowych na mocne słońce - mogą wyblaknąć. Suszenie lnu w suszarce? Odradzam. Może to spowodować trwałe zagniecenia i skrócić żywotność ubrań, a wysoka temperatura może spowodować skurczenie się tkaniny.

 

4.Prasowanie.

Jeśli prasujesz len, rób to rozgrzanym do 200°C żelazku z użyciem pary. Prasuj na lewej stronie aby uniknąć efektu świecenia się materiału. Prasuj wtedy, gdy ubranie jest jeszcze lekko mokre. Natomiast kiedy będzie całkowicie suche, delikatnie spryskaj je wodą. Możesz też wybrać inną opcję - przed suszeniem porządnie wytrzep ubranie, wysusz i tyle. Zgniecenia, pofalowana faktura, będą potwierdzeniem autentyczności lnianych ubrań.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl